Η Μελίνα Σπυρίδου, αθλήτρια του “Αθλητικού Συλλόγου Κινεζικών Πολεμικών Τεχνών Αγίου Στεφάνου”, αναδείχθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στο Kung Fu

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΟ Γ.ΚΑΛΑΦΑΤΕΛΗ

✅‼Ο Δήμος Διονύσου και ο Δήμαρχος Γιάννης Καλαφατέλης συγχαίρουν θερμά την αθλήτρια Μελίνα Σπυρίδου, του Αθλητικού Συλλόγου Κινεζικών Πολεμικών Τεχνών Αγίου Στεφάνου, για το χρυσό μετάλλιο που πήρε στο στο 9ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Kung Fu. Αξίζουν επίσης συγχαρητήρια στους προπονητές, αθλητές και διοικούντες του συλλόγου για τη σημαντική αυτή διεθνή διάκριση.
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
1η θέση, χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα από την αθλήτρια Μελίνα Σπυρίδου του Αθλητικού Συλλόγου Κινεζικών Πολεμικών Τεχνών Αγίου Στεφάνου στο 9ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Kung Fu
Αθήνα 3-9-2023
Την 1η θέση με την Εθνική ομάδα Wushu Kung Fu κατέκτησε η Μελίνα Σπυρίδου στο 9ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Kung Fu, Emeishan, China, κατηγορία Women’s Shaolinquan-Group C.
Η Μελίνα Σπυρίδου είναι αθλήτρια του αθλητικού συλλόγου Κινεζικών Πολεμικών Τεχνών Αγίου Στεφάνου με προπονητή τον Κωνσταντίνο Μπαρζούκα.
Μετά το χάλκινο στο 6ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στο Λουτράκι, τα δύο χρυσά μετάλλια στο 23ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, καθώς και την κατάκτηση δύο ακόμη χρυσών μεταλλίων στο 15ο Διεθνές Πρωτάθλημα Κουνγκ Φουπου πραγματοποιήθηκε στο Hοng Kong, έγινε χρυσή πρώτη Παγκόσμια πρωτα-θλήτρια με την 1η θέση που κατέκτησε στο 9ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κουνγκ Φου (23 έως 28 Αυγούστου 2023) στο Εμεϊσάν, Sichuan στην Κίνα.
Η 1η θέση ανάμεσα σε 21 αθλήτριες από 13 χώρες, μας κάνει περήφανους.
Η αποστολή της Εθνικής υπό την σκέπη του αρχηγού της αποστολής και προέδρου της Ελληνικής Ομοσπονδίας Χρήστου Παπαχρήστου, αποτελούνταν από 41 αθλητές και αθλήτριες. Η εθνική ομάδα έκανε μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση κερδίζοντας